fbpx

Bruksizim (Diş Sıkma / Gıcırdatma) ve Tedavisi

Çene eklemi rahatsızlıkları eklem ve/veya çiğneme kaslarını tutan ağrı ve fonksiyon bozukluğudur. Çene ve eklemde ağrı, çene ekleminden tık sesi gelmesi, çiğneme sırasında zorluk, esneme sırasında çenenin çıkması, ağız açmada güçlük, çenenin bir tarafa kayarak açılması gibi şikayetler en belirgin olanlarıdır.

Diş sıkma/ gıcırdatma alışkanlığım olduğunu nasıl anlarım?

En yaygın belirti olarak sabahları uyandığınızda çenenizde şakaklarınızda ağrı hissediyorsanız , bu durum, diş sıkma ve diş gıcırdatma alışkanlığınızdan ileri geliyor olabilir. Ayrıca kişi uyandığında ağzında kum olduğu gibi bir hisse kapılıyorsa, bu da gece boyunca dişlerin birbirine sürtünmesiyle aşınan diş parçacıkları olabilir.

Diş sıkma / gıcırdatmanın sebepleri nedir?

Bruksizim yani diş sıkma / gıcırdatmanın pek çok nedeni vardır ama en belirgini strestir.

Diş sıkma / gıcırdatma tedavi edilmezse ne gibi sorunlara yol açar?

Dişlerdeki aşınmalar ve bunun sonucu hassasiyet, dikey boyutta azalma ile yüz estetiğinde problem,
dişlerde, çene eklemi ve kaslarda ağrı, ağız açma-kapama esnasında fonksiyon kısıtlılığı, çene kilitlenmesi, baş ağrısı gibi sorunlara yol açabilir.

Diş sıkma / gıcırdatmanın tedavisi nasıl yapılır?

Diş gıcırdatma ve sıkmayı önlemek amacıyla hastadan ölçü alınıp kişiye özel hazırlanan plak / splintler kullanılır. Bu plaklar dişlere gelecek olan aşırı kuvvetleri en aza indirgemeyi amaçlar. Bunların yanı sıra alt çeneye yeni bir konum vererek sorunlu olan eklem-kas sistemini rahatlatırlar. Ancak bu plaklar bruksizmi tedavi etme amaçlı değil, çiğneme sırasındaki kuvvetleri azaltmaya yöneliktir.

Botoks ise diş sıkma/ gıcırdatma tedavisinde kullanılan en etkili yöntem olup, belirli aralıklarla tekrarlanarak, diş gıcırdatmaya ve sıkmaya neden olan kasların kuvvetine direkt yoldan etki ederek rahatlama sağlamaktadır. Ayrıca splint/gece plaklarının kullanımıyla ilgili sorunu olan hastalarda daha pratik ve kolay bir tedavi yöntemidir. Botoks enjeksiyonu ile çiğneme kaslarına zarar verilemez.

Share: