fbpx

Diş Beyazlatma

Dişlerimiz Neden Renklenir?

Günlük hayatımızda kahve, çay, sigara gibi alışkanlıklar, yaşla beraber mine tabakasının incelmesi ,çocukluk döneminde tetrasiklin gibi antibiyotiklerin kullanımı ve kanal tedavisine bağlı diş renginin matlaşması dişlerimizde renkleşmelere sebep olmaktadır.

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Uygulanır?

Seçilebilecek iki tip tedavi yöntemi vardır. Bunlardan ilki klinik ortamında daha hızlı sonuç alınan ofis tipi beyazlatma yöntemidir. Bu yöntemde beyazlatma işlemi çoğunlukla tek seansta yapılır. 
Diş dokusunun yapısına ve renk tonuna göre dişlere uygulanan beyazlatma jeli lazer veya LED gibi ışık kaynaklarıyla işlem yapılır.

Diğeri hastanın evde kendi uyguladığı beyazlatma yöntemi olan home bleaching yani ev tipi beyazlatma yöntemidir. Bu tedavi klinik ortamında ölçüyle kişiye özel hazırlanan şeffaf plakların içine hastanın dişlere beyazlatma maddesinin uygulamasıyla gerçekleşir.

Bazı özel durumlarda hekiminizin dişlerinizdeki beyazlama oranına göre iki tedavi tipini de kombine olarak uygulayabilir.

Diş Beyazlatma Zararlı mıdır?

Diş beyazlatma işlemi doğru uygulandığı takdirde dişlere hiçbir zarar vermez, dişlerin yapısında yıllar içinde oluşmuş olan, temizlikle çıkmayan lekelenmeleri ortadan kaldırır.

Diş Beyazlatmadan Ne Kadar Sürede Sonuç Alırım? Etkisi Ne Kadar Sürer?

Klinik ortamında yapılan beyazlatma işlemi ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında sürer. Beyazlatmadan birkaç gün sonra dişlerin rengi son halini alır. Ev tipi beyazlatma işlemi kullanım yoğunluğuna göre 1-2 hafta içerisinde sonuç vermektedir. Diş beyazlatmanın etkisi genellikle 1-2 sene arasında değişir. Dişleri renklendirecek gıdaları fazla tüketmiyorsanız bu süre daha da uzar.

Diş Beyazlatma Ağrılı Bir Tedavi midir?

Beyazlatmadan sonra hassasiyet ağrı hisseder miyim ve nelere dikkat etmeliyim?
Diş beyazlatma işlemi ağrısız bir tedavidir. Beyazlatma sonrası bazı hastalarda kısa süreli bir hassasiyet hissi normal kabul edilebilir ve zaman içerisinde ortadan kaybolur.

Beyazlatma sonrası çay, kahve, kola gibi asitli içecekler, tütün ürünleri, kırmızı şarap, vişne suyu gibi dişi renklendirebilecek gıdalardan uzak durmakta fayda vardır. Genel ağız bakımına gösterilen özen renkleşmelerin tekrarlamasını önleyecektir.

Kanal Tedavisi Görmüş Dişlerde Beyazlatma Mümkün müdür? Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi görmüş dişler canlılığını kaybetmiş oldukları için renkleri matlaşır ve diğer dişlere nazaran daha koyu bir görüntüye sahip olabilirler. Böyle durumlarda dişin içine hekim kontrolünde uygulanan beyazlatma ajanlarıyla istenilen renge ulaşılana kadar işlem tekrarlanır.

Share: