fbpx

Hamililek ve Diş Tedavisi

Hamilelik döneminde ağız içinde ne gibi değişiklikler olur?
Hamilelik dönemindeki hormon seviyelerindeki değişim diş eti iltihaplarına eğilimi artırır. Eğer ağız ve diş sağılığı bakımı yeterli yapılamazsa, diş etlerinde şişlik kızarıklık kanama gibi belirtileri olan hamilelik gingivitisi dediğimiz diş eti iltihabi gelişir.

Ayrıca hamileliğin ilk zamanları görülebilen kusmaya bağlı olarak, ağız içinde oluşan asidik ortam dişlerde aşınma, çürük ve hassasiyete yol açabilir. Bu sebeple kusma sonrası bol suyla yapılan bir gargara ile dişler fırçalanmalıdır.

Hamilelik öncesi diş hekimi ziyareti neden önemlidir?

Hamilelik öncesi ağızda bulunan çürük dişler veya diş eti problemleri, hamilelikteki hormon değişimi ile beraber daha hissedilir hale gelebilir ve ağız içerisinde mevcut olan enfeksiyonlar erken doğuma varan kötü sonuçlara varıp hamilelik sürecini zorlaştırabilir. Bu sebeple hamilelik planlayan hastaların, bu dönem öncesi diş hekimi ziyareti rahat bir hamilelik süreci geçirmelerini sağlar.

Hamilelik döneminde diş tedavisi yapılabilir mi?

Hamilelik dişlerin tedavisi açısından 3 dönemde incelenir:
İlk 3 aylık dönem; hamileliğin en hassas olduğu dönemdir. Ancak aşırı ağrıya neden olan ve müdahale edilmediğinde anneye ve bebeğe zarar verebilecek durumlarda diş tedavileri yapılmalıdır.
İkinci 3 aylık dönem; müdahalelerin yapılması için en uygun dönem olup, dolgular, kanal tedavileri, diştaşı temizliği gibi işlemler yapılabilir.
Üçüncü 3 aylık dönemde ise, ilk 3 aylık dönemde olduğu gibi acil tedaviler dışında herhangi bir uygulama yapılmamalıdır.

Hamilelerde röntgen çekimi yapılabilir mi?

Çok tercih edilmemekle birlikte zorunlu hallerde anne adayına kurşun önlük giydirilerek röntgen çekilebilir.

Hamilelerde ilaç kullanımı nasıl olmalıdır?

Hamilelik döneminde kullanılan tetrasiklin grubu antibiyotikler “Tetrasiklin Renklenmesi” denilen geri dönüşümü olmayan renklenmelere neden olur. Bu grup dışında kullanılan antibiyotiklerin, penisilin ve türevlerinin dişlerde renklenmeye neden olduğuna veya zarar verdiğine dair bilimsel bir veri yoktur. Ancak hamilelikte kullanılan her türlü ilacın anne adayını takip eden doktorun kontrolünde kullanılması gereklidir.

Share: