fbpx

İmplant Tedavisi

Diş implantları, ağızda eksik olan dişlerin yerine konması ve diş eksikliğini gidermek amacıyla titanyum veya titanyum bileşiklerinden hazırlanan yapay diş kökleri olarak adlandırılabilir.

İmplantlar, sabit ya da hareketli protezler yapmak amacı ile kemiğin yeterli ve uygun olduğu durumlarda çene kemiğine yerleştirilirler. Eğer kemik miktarı ve yoğunluğu istenilen seviyede değilse implant uygulamasından önce kemik miktarını arttırmaya yönelik tedaviler yapılmasına ihtiyaç duyulabilir.

İmplant tedavisi öncesi muayene işlemi nasıl yapılır?

İmplantların yapılacağı bölgelerin incelenebilmesi için detaylı bir klinik muayene yapılır. Bu muayenede genel ağız-diş-diş eti sağılığı değerlendirilir. İmplantın yerleştirileceği bölgedeki kemiğin şeklinin, yüksekliğinin-kalınlığının ve kalitesinin analizi amacıyla panoramik filmler, kemiğin yetersiz olduğu bazı durumlar da ise 3D tomografiler ile kemik değerlendirilir, bu yönde tedavi planlaması yapılır.

İmplant tedavisi nasıl yapılır ve tedavi süreci nasıl ilerler?

İmplant tedavisi oldukça basit ve ağrısız bir uygulamadır. Bölge lokal anestezi ile uyuşturulur, implant yerleştirilecek kemikte bir yuva hazırlanır ve implant yerleştirilir. İmplant yerleştirildikten sonra, kalıcı protezlerin yapımı için ortalama 2.5-3 ay gibi bir süre gereklidir. Kemik yetersizliğinde yeni kemik oluşturulmuş bölgelere yapılan implantlarda bekleme süresi uzayabilir. Bu süre sonunda ölçü işlemi ile başlayan üst yapı tedavilerine geçilir.

İmplant işleminin köprü işlemleriyle kıyaslandığında avantajı nedir?

Tek diş eksikliği veya birden fazla diş eksiklikliğinin olduğu durumlarda eksik dişin, boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerin küçültülmesi ve madde kaybına neden olunması söz konusudur. Fakat implant uygulaması yapıldığında herhangi bir dişin kesilmesine gerek kalmadan eksik dişin önce kökünü taklit eden implant yerleştirilmekte daha sonra ise üst protezi (diş) yapılarak dişsizlik giderilmektedir.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

İmplantın yerleştirilebileceği kalınlıkta, yükseklikte ve kalitede kemiği olan ve genel sağlık durumu değerlendirildiğinde herhangi bir engel bulunmayan her erişkine implant yapılabilir.

Hangi durumlarda hastaya implant uygulaması risklidir?

Yüksek tansiyon, İyileşmeyi etkileyen diyabet ve kalp hastalıkları, aşırı sigara kullanan kişiler (sigara kullanımı ağız içindeki iyileşmeyi baskılar ve implant başarısını etkiler), kemik gelişimi tamamlanmamış olan genç hastalar, hamileler,  baş ve boyun bölgesine yüksek dozda radyoterapi uygulanmış kişilerde implant yapılması risklidir.

İmplant yapılırken ağrı hissedilir mi?

Tüm işlemler lokal anestezi altında yapılacağından ağrı oluşmaz.

Diş çekiminin yapıldığı aynı seans implant uygulanabilir mi?

Çekim yapılan diş kökünde sokette herhangi bir enfeksiyon yoksa, çekim sonrası yeterli bir kemik kalıyorsa; diş çekimiyle beraber aynı seans implant yapılabilir.

İmplant yapılacak bölgede yeterli kemik olmadığı durumlarda ne yapılır?

İmplant yapılacak bölgedeki kemik yoğunluğu, genişliği implant başarısını etkiler. Kemiğin yeterli olmadığı durumlarda kemik miktarını artırmak için değişik tekniklerle (kemik greftleri kullanılarak) kemik oluşturmak gereklidir. Bu işlem için üst arka bölgede sinüs yükseltme, blok greftleme, alt çenede yatay ve dikey yönde kemik oluşturma işlemleri yapılabilir.

Share: