Çürüksüz Bir Yaşam Mümkün mü? Biberon Çürüğü Nedir?

Diş çürüğü oluşumunda birçok faktör vardır. Diş fırçalama alışkanlığı, beslenme, tükürük ve diş yapısı, ağızdaki mikroorganizmalar bu etkenlerin başında gelir. Sayılan çürük yapıcı etkenlerin hepsi uygun yöntemler ile kontrol edilebilir, çürük oluşumu engellenebilir.

Diş fırçalama alışkanlığı; çocuğun diş fırçalama alışkanlığı edinebilmesi için, evdeki bireylerin de alışkanlığa sahip olması, çocuğun desteklenmesi ve motive edilmesi gerekir. Günde en az 2 kez olacak şekilde çocuğa diş fırçalama alışkanlığı aşılanmalıdır.

Beslenme; karyojenik gıdalar olarak sınıflandırılan çürük yapıcı besinler, karbonhidrat grubu gıdalardır. Yalnızca şeker, çikolata gibi atıştırmalıklar değil, makarna, pilav, ekmek gibi temel besin öğelerinden karbonhidrat içerikli tüm besinler bu gruba dahildir. Bu besinlerin ana öğünlerde tüketilmesi, miktarının düzenlenmesi, ara öğünlerde çürük yapmayan besinlerin tüketilmesi gibi birkaç noktaya dikkat edilerek kontrol edilebilir. Bu konuda çocuk doktorlarından ve pedodontistlerden yardım istemekten çekinilmemelidir.

Tükürük ve diş yapısı; tükürük mineral içeriği ve diş yapısındaki morfolojik özelikler genetik geçişli olamkla birlikte kontrolü hekim tarafından sağlanabilen özelliklerdir. Koruyucu programa dahil olan fluorid ve fissür örtücülerin uygulanması ile dezavantajlı yapıların çürük etkeni olması engellenebilir.

Ağızdaki mikroorganizmalar; mikroorganizma kontrolü ağız bakımı ile doğrudan ilişkilidir. Etkin ağız bakımı yapıldığında, çürük yapıcı ya da diş eti hastalıklarına neden olan mikroorganizmaların sayısı azaltılabilir. Probiyotik kullanımının da mikroorganizmaların dengelediğine dair çalışmalar mevcuttur.

Bazen bebeklerin özellikle ön bölge dişlerinin çok erken dönemde çürüdüğü gözlenir. Bunun en temel nedeni gece beslenmesidir. Biberon çürüğü ya da güncel ismiyle erken çocukluk çağı çürükleri; gece emzirme ve biberonla mama, süt, pekmez vb. vermek hızlıca spesifik bölgelerin çürümesi ile karakterizedir. Gece tükürük akışı azaldığı, dudak ve dil hareketleri kısıtlandığı için dişlerin temizlenme şansı yoktur ve dişler üzerinde biriken besinler, süt dişlerini hızlıca çürütür.

Bazı dezavantajlı çocuklarda, bu faktörlerin kontrol edilmesi zorlaşabilir. Bu durumda pedodontist desteğine daha fazla ihtiyaç duyulur. Sizinle koopere çalışabilecek bir pedodontist yardımıyla bunun üstesinden gelinebilir. Ebeveynlerin umutsuzluğa düşmemesi ve yardım istemekten çekinmemesi önemlidir.

Ayrıca pedodontist tarafından, sayılan tüm faktörlerin ve daha fazlasının bir bütün olarak değerlendirilmesi sonucunda çocuğun çürük risk analizi yapılıp, risk grubunun belirlenmesi gerekir. Risk grubuna uygun öneriler, tedaviler ve koruyucu programlar yapılmalıdır. Doktor kontrolünde olmak her zaman size yardımcı olacaktır.

Bu etkenlerin hepsinin bir bütün olduğu, bir arada sağlandığında etkin sonuçların gözlenebileceği unutulmamalıdır.

Share:

Bir cevap yazın

Whatsapp: +90 546 430 8040