Çocuklarda Diş Sürmesi Nedir? Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

İlk diş ne zaman sürer?

Çocuklarda ilk süt dişi yaklaşık 6. ayda ağız içinde sürmeye başlar ve birkaç ay önce ya da sonra olması çocuklar arasında farklılık gösterebilir. Diş çıkarırken, bölgede hafif kızarıklık, kaşıntı ve tükürük artışı ile süreç başlar ve dişin dişetini aşıp kendini göstermesiyle devam eder. Diş kendini ağız içinde gösterdikten sonra, birkaç hafta daha dişeti boyunca yükselir. Bu dönemde çocuğa huzursuzluk duygusu da eşlik edebilir. Diş kaşıyıcılar ile bölgeye hafif masaj yapılması oluşan bu rahatsız durumu hafifletir.

İlk diş ne zaman sürer?

Sürme kistine dikkat!

Bazen dişler sürerken, diş folikülünden kaynaklı, dişin üzerinde mor-mavi renkli şişlik gözlenebilir. Çoğunlukla tedaviye gerek kalmadan diş yükseldikçe şişlik geçer fakat birkaç hafta içerisinde geçmeyen sürme kistlerine doktor müdahalesi gerekir. Ufak bir kesi atılarak bölge rahatlatılır ve dişin sürmesi sağlanır.

Sürme kistine dikkat

Süt ve sürekli dişlerin sıralanması nasıl olur?

Çocuklarda ilk süren diş alt kesici dişlerdir ve yaklaşık 6. ayda çıkmaya başlar. Bu dişleri üst orta kesiciler, alt ve üst yan kesici dişler takip eder.Birinci yaş bitiminde birinci süt azı ve peşinden süt köpek dişleri sürerken en son süt ikinci azı dişleri çıkar. Tüm süt dişlenmesi yaklaşık 2,5-3 yaşta tamamlanır ve üstte 10 altta 10 olmak üzere toplam 20 dişten oluşur.

İlk süt dişinin düşüp sürekli dişin yerini alması ise yaklaşık 6 yaşta başlar ve sürekli dişlenme 12 yaşına kadar devam eder. Süt dişlerinde olduğu gibi ilk kalıcı dişlenme de alt orta kesici diş ile başlar ve eş zamanlı olarak çene kemiğinin en arka bölümünde 6 yaş dişleri sürmeye başlar. 6 yaş dişleri sürdükten itibaren ilk 4 yıl içerisinde zamanla mineral bakımından olgunluğa erişirler. İlk sürdüklerinde yeterli olgunlukta olmadıkları için çürüğe daha yatkın olurlar. Dolayısıyla fissür örtücü ve fluor uygulamaları ile bu dişleri koruma altına almak önerilir.

Diş değişim döneminde alt sürekli kesici dişi takiben, üst orta kesici, alt ve üst yan kesiciler, birinci küçükazı ve köpek dişlerinin ardından ikinci küçükazı dişleri gelir. 6 yaş dişlerinin arkasından 12 yaş dişlerinin sürmesi ile daimi dişlenme süreci bu dönem için tamamlanır. En son 20 yaş dişleri ile nihai sonuca ulaşır.

Süt ve sürekli dişlerin sıralanması

İlk diş muayenesi ne zaman olmalı?

Uluslararası Pediatrik Diş hekimliği Birliği ve Amerikan Pediatrik Diş hekimliği Birliği, ilk dişin sürmesi ile ilk diş muayenesinin yapılmasını önerir ve ilk muayene için birinci yaşı geçmemek tavsiye edilir. Bebeklerin diş hekimi koltuğunda muayenesi zor olacağı için, ebeveyn ve diş hekimi işbirliği ile kucakta muayenesi gerçekleştirilir.

Share:

Bir cevap yazın

Whatsapp: +90 546 430 8040