fbpx

20 Yaş Dişleri

20 yaş dişleri 17-26 yaşları arasında sürmesi gereken 3. büyük azı dişleridir. Bazı kişilerde hiç oluşmadığı gibi, bazı kişilerde çene kemiği içerisinde yer bulup sürebilirler.

20 yaş dişlerinin hangi durumlarda çekilmesi gerekir?

20 yaş dişleri çene kemiğinin darlığı nedeniyle genellikle ağız içinde süremezler, süren dişler ise çapraşıklığa neden olduğu gibi hijyen açısından ulaşılması zor olan bir bölgede olduklarından dolayı fırçalanması ve bakımı diğer dişlere göre daha zor olur ve kolaylıkla çürüyüp ağrıya sebep olurlar.

Yer darlığı nedeniyle ağız içerisinde süremeyen 20 yaş dişleri bazı durumlarda tam olarak gömülü kalabildikleri gibi bazen de diş etinin altında yarı gömülü kalarak ağız ortamıyla ilişkili hale gelebilirler. Tam gömülü kalan 20 yaş önündeki dişleri sıkıştırabilir, dişlerde çapraşıklıklara neden olabilir. Ayrıca komşu dişlerin çürümesine neden olabilirler. Yarı gömülü 20 yaş dişleri ise diş etinden çıktıkları bölgede gıdaların sıkışmasına ve birikmesine yol açarak enfeksiyona bu da 20 yaş dişinin çevresindeki diş etinde şişlik ve kızarıklık, boyuna ve kulağa yayılan şiddetli ağrı, lenf bezlerinin şişmesi, ağız açma ve yutkunma sırasında ağrıya neden olabilirler.

Hiçbir soruna neden olmasa da sağlıklı bir 20 yaş dişinin ortodontik tedavi amacıyla da çekilmesi gerekebilir.

20 yaş dişlerinin mutlaka çekilmesi mi gerekir?

Ağız içersin düzgün ve doğru pozisyonda sürmüş sağlıklı bir 20 yaş dişinin çekimine gerek yoktur.

20 yaş diş çekimi sırasında ve sonrası çok ağrı olur mu?

20 yaş diş çekimi lokal anestezi altında yapılır ve işlem sırasında hasta ağrı hissetmez. Çekim sonrası oluşabilecek kısa süreli ağrı ise ağrı kesicilerle kontrol altına alınır.

20 yaş diş çekimi ağız bakımı ve beslenme nasıl olmalı?

İşlemden sonraki ilk günlerde yumuşak, tanecik içermeyen yiyecekler ve çok sıcak çok soğuk olmayan içecekler tüketilmelidir. Efor sarf ettiren egzersizlerden kaçınılmalı, iyileşmeyi olumsuz etkilemesinden ötürü ilk 72 saat sigara içilmemelidir. Doktor kontrolünde ağrı kesici ilaçlar ve antibiyotik düzenli olarak kullanılmalıdır.

Share: