fbpx

Hareketli Protezler

Hareketli protezlerin yapımı ne kadar zaman alır ve kaç seans sürer?

Eğer porselen kaplama yapılması gerekmiyor ise ortalama 4-6 seans sürer. Protez takıldıktan sonra ağıza uyumlanması birkaç seans daha sürebilir.

Hareketli protezlere alışmak zor mudur, ne kadar zamanda alışabilirim?

Yemek yemekte sorun yaşayacak mıyım ve konuşmamı etkileyecek mi?

Ortalama 1 ay gibi bir sürede hastalar yeni protezlerine alışırlar. Yemek yemeğe alışmak ise kişiden kişiye değişmekle beraber, yine ortalama olarak bir aya varan bir süre gerekebilir. En önemli husus yeni yapılmış hareketli protezlere alışmak için sabırlı olunmasıdır. Bu süre zarfında önceden kullandığınız eski bir proteziniz varsa, o protezinizi hiç kullanmayıp , yeni protezinize alışmaya çalışmalısınız.

Hareketli protezlerimi mutlaka gece çıkarmak zorunda mıyım?

Hareketli protezlerime yapıştırıcı kullanabilir miyim?

Hareketli protezlere ilk alışma sürecinde, protezin yemek sonrası temizlenip hemen takılması ve geceleri çıkartılmaması önerilir. Ancak daha sonra protezin oturduğu yumuşak dokuların dinlenebilmesi için geceleri protezleri çıkarmanız gerekir.
Tam uyumlu yapılmış hareketli protezlerde yapıştırıcı kullanılmasına gerek yoktur, fakat bazı durumlarda kısa süreli olarak kullanılması ancak hekim kontrolünde uygundur. Sürekli protez yapıştırıcısı kullanmak genellikle önerilen bir durum değildir.

Hareketli protezlerin bakımı nasıl yapılır?

Hareketli protezler yemeklerden sonra çıkarılır, ağızda kendi dişleriniz varsa; diş fırçası/macun ile temizlenir. Protezler ise yumuşak bir fırça ve sıvı sabun ile temizlenerek , dışarda bırakıldığında oda sıcaklığında temiz suda bekletilmelidir. Haftada 1 gün ise temizleme tableti kullanılarak suda bekletilmelidir.

Hareketli protezlerin ömrü ne kadardır?

Hareketli Protezlerin hayat boyu kullanımı protezin destek aldığı ağız içindeki yumuşak dokulardaki değişiklikler nedeniyle söz konusu değildir. Dokularda gerçekleşen bu değişiklikler sonucu protez bollaşır, düşmeye başlar, konuşmak ve yemek yemek zorlaşır. Belirli aralıklarla diş hekimine gidilmesi ve ortalama 6 ayda bir kontrol esastır. Ortalama 5 yıl kullanım süresi olan protezleri iyi bakım ve kontroller ile daha uzun süreler kullanmak mümkün olacaktır.

Share: