fbpx

İmplant Üstü Protezler

İmplant destekli protezler, çene kemiğine yerleştirilen implant üzerine yapılan ve implantlar tarafından desteklenen sabit veya hareketli protezlerdir.

İmplant üstü hareketli protezler ile implant üstü sabit porselenlerin farkı nedir?

İmplant üstü sabit porselenler ağızda tek veya birkaç diş eksikliğinde yeterli kemik mevcudiyetinde kuron/köprü sistemi kullanılarak ağızda sabit olarak yapılan, çıkarılmayan porselen kaplamalardır.

İmplant üstü hareketli protezlerde ise amaç, tam dişsiz veya diş eksikliğinin fazla olduğu, kemiğin her bölgede yeterli olmamasından ve mali açından daha uygun tedaviyi sağlamak için, yapılacak hareketli parsiyel – tam protezlerin ağızdaki tutuculuğunu arttırmaktır.

Hiç diş olmayan bir ağızda implant üstü sabit bir protez yapılabilmesi için en az kaç implant yapılması gerekir?

Çenenin büyüklüğüne ve uygulanacak yönteme göre alt çenede 4-6 arası, üst çenede 6-8 arası implant  yapımı ağızda yapılacak sabit kaplamalar için gereklidir.

Hiç diş olmayan bir ağızda hareketli proteze destek olması için kaç implant yapılması gerekir?

Alt çenede 2- 4 implant, üst çenede ise en az 4 implant uygulanması uzun dönem başarı için mutlaka gereklidir.

İmplant destekli protezlerin yapımı ne kadar süre alır?

İmplant destekli protezler ister sabit ister hareketli olsun, implantların çene kemiği içine yerleştirilmesinden sonra 2.5-3 aylık bir bekleme süresinin ardından yapılırlar. Kemik yetersizliğinde yeni kemik oluşturulmuş bölgelere yapılan implantlarda bekleme süresi uzayabilir. Bu süre sonunda ölçü işlemi ile başlayan üst yapı tedavilerine geçilir.

İmplant destekli hareketli protezlerin bakımı nasıl yapılır?

İmplant destekli hareketli protezler günde en az iki kez çıkarılarak temizlenmelidir ve gece çıkartılmalı, implant çevresi ve ataşmanlar da fırçalanarak temizlenmelidir. İmplant yapıldıktan sonraki ilk bir yıl içerisinde, her 3-6 ayda bir diş hekiminizi temizlik ve kontroller için ziyaret edilmeli bu kontrollere ömür boyu devam edilmelidir.

Share: