fbpx

Kanal Tedavisi

İlerlemiş ve tedavi edilmeyen çürükler, dişlerde oluşan travma kırıklar ve yanlış restorasyonlar sonucu diş köklerinin içinde bulunan dişe canlılığını veren sinirler iltihaplanır. Dişlerin kanallarında bulunan enfekte doku ve sinirlerin temizlenmesi, dezenfekte edilmesi ve kanal dolgu maddeleri ile doldurulmasına kanal tedavisi denir.

Kanal Tedavisi Ağrılı Bir İşlem midir?

Kanal tedavisi dişin lokal anestezi yöntemiyle uyuşturularak yapılan bir tedavidir dolayısıyla işlem esnasında hasta ağrı hissetmemektedir.

Kanal Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Kanal tedavisinin ortalama olarak 1-3 seanstır. Canlı bir dişin kanal tedavisi tek seansta da bitirilebilir ancak enfekte olmuş bir diş için, enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırıldığından emin olmak için 2-3 seans gerekebilir.

Kanal Tedavisi Yapılan Diş Ağrır mı?

Kanal tedavisi görmüş bir diş sinirleri alınmış olduğu için canlılığını yitirmiştir ve dış uyaranları hissetmez. Tedavi sonrasında ilk birkaç hafta hafif ağrı veya çiğnemede hassasiyet olabilir çünkü dişin de vücudumuzdaki her doku gibi iyileşip toparlanması için belirli bir süreye ihtiyacı vardır.

Kanal Tedavisi Yapılmış Dişte Ağrı Varsa Nasıl Tedavi Edilir?

Eksik ve yetersiz yapılmış kanal tedavileri ve üst yapıları, yani dolgu yada kaplamaları düzgün yapılmamış dişlerin kanalları tekrar enfekte olabilir. Böyle durumlarda kanal tedavisi tekrar edilerek eski kanal dolguları sökülüp, kök kanalları dezenfekte edilip yeniden kanal dolgu maddeleriyle doldurulur.

Kanal Tedavisi Sonrası Diş Restorasyonu Nasıl Yapılır?

Yapılan kanal tedavisinin uzun dönem başarısında üst yapının da önemi büyüktür. Kanal tedavisine ihtiyaç duyan dişler genellikle ileri derecede madde kaybına uğramış dişlerdir. Bu sebeple çoğu zaman üst yapı olarak porselen kuron planlanır.

Share: