fbpx

Ortodontik Tedavi

Ortodontik tedavi nedir ve neyi amaçlar?

Ortodontik tedavi, halk arasında bilinen adıyla diş teli tedavisi, belli sebeplerle çapraşık, aralıklı veya üst üste binmiş dişlerin veya diş dizilimiyle beraber alt üst çene kapanışı farklı konumlanan hastaların, hem dişsel hem de iskeletsel olarak değerlendirilip tekrar uygun dizilimine getirilmesidir.

Ortodontik tedavinin yaşı var mıdır?

Çapraşıklık sadece dişsel seviyede ise, tedavisinin yaşı yoktur, her yaşta hastanın tedavisi mümkündür. Ancak alt çenenin önde veya geride konumlandığı ileri iskeletsel tedaviler için 12 yaş öncesi en uygun zamandır. Ortodontik tedavi genellikle 9-14 yaş civarında başlasa da süt dişlerinin düşmesi ve yerlerini kalıcı dişlere bırakması sürecin kontrol altına alınması amacıyla tüm çocukların 7 yaşından önce hekimle tanışması tavsiye edilmektedir; böylelikle olası ortodontik problemler daha erken teşhis edilip daha kolay çözüme kavuşacaktır.

Sabit ortodontik tedavi nedir?

Süt dişlerinin tamamının düşüp sürekli daimi dişler ağızda sürdükten sonra , dişlerin ön yüzeylerine ufak paslanmaz çelikten braketlerin veya şeffaf porselen tutucu parçaların sabitlenmesi ve bu braketlerin içinden geçirilen diş telleriyle çapraşık dişlerin düzeltilmesini sağlayan ortalama 1.5-2.5 sene süren tedavilerdir.

Ortodonti tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?

Ortodontik tedavi kişinin dişsel veya iskeletsel bozukluğuna göre ortodontist tarafından karar verilir.

Sabit ortodontik tedavi dişlerime zarar verir mi dişlerimi çürütür mü, diş rengimde sararmalara neden olur mu?

Ortodontik tedavinin dişlere zarar verme, dişleri çürütme gibi bir etkisi olmadığı gibi diş telleri diş rengini değiştirmez. Ağız hijyeninin yeterli sağlanamadığı her durumda dişlerde çürümeler meydana gelebileceği gibi, beslenme alışkanlıkları (çay kahve, cola vb.) ile beraber yetersiz fırçalamayla dişlerde renk değişimi meydana gelebilir. Ortodontik tedaviler aksine dişlerde çapraşıktan kaynaklı oluşabilecek diş / diş eti problemlerini ortadan kaldırarak pek çok sorunun önüne geçer.

Ortodontik tedavi sırasında dişlere nasıl bir bakım uygulanmalıdır?

Ortodontik tedavi gören hastalar ortodontik diş fırçası ile günde 3 kere diş fırçalamanın yanında arayüz fırçaları ile braketlerin aralarını mutlaka temizlemelidirler. Ağız gargaraları bu bakıma yardımcı olarak kullanılabilir.