fbpx

Porselen Laminalar

lamina

Porselen laminalar veya yaprak porselenler, dişlerin şeklini ve rengini kalıcı olarak değiştirmeye yönelik, estetik bir uygulama olup, tüm dişe müdahale edilmeden, sadece dişlerin ön yüzeyine ufak bir aşındırmayla yaprak porselenler uygulanır. Porselen laminalar sayesinde; ışığı geçiren ve sağlıklı diş minesine benzer parlak bir görünüm elde edilerek, mat ve doğal olmayan görünüm ortadan kaldırılarak estetik olarak yüksek başarı sağlanmaktadır.

Porselen laminalar hangi durumlarda uygulanır?

Dişlerin arasındaki boşlukların kapatılması, diş rengi ve gülüşünden memnun olmayan hastalarda gülüş tasarımı ile rengi ve şeklinin yenilenmesi, diş boylarının uzatılması ve yeniden şekillendirilmesi ve hafif çapraşık dişlerin düzeltilmesinde kullanılabilir.

Porselen laminaların yapım süreci nasıldır?

İlk muayenede dişler kesilmeden önce hasta ağzından ölçü alınır ve laboratuarda mock-up denilen (prova çalışması) uygulama hazırlanır bu çalışma hasta ağzına yerleştirilir; bu noktada, hekim ve hasta tedaviye başlamadan önce estetik görünümün nasıl olabileceğine karar verebilirler.

Sonrasında  dişin sadece ön yüzeyinden yaklaşık 0,5-1 milimetre kalınlığında mine dokusu aşındırılarak ölçü alınır, belirlenen renk ve şekil doğrultusunda yaprak porselenler laboratuarda hazırlanır. Özel yapıştırıcılarla da dişlere yapıştırılır.

Porselen laminaların avantajları nedir?

Porselen lamina, yapılırken diş yüzeyinden çok az madde kaldırılır bazı durumlarda hiç aşındırma yapmadan bile uygulanabilir. ( Kuron / köprü yapımında olduğu gibi dişin çepeçevre küçültülmesine ihtiyaç yoktur ) . Işık geçirgenliği olan lamina porseleni, ince ve diş minesine benzer yapısıyla ışığı en iyi şekilde yansıtır ve doğal diş görünümünü en iyi şekilde taklit eder. Alt yapılarında metal olmadığı için mat değildir ve alttan gri bir yansıma olmaz. Renkli gıdalarla boyanmazlar.

Porselen lamina kimlere yapılamaz?

Anatomik yapı olarak dişlerin baş başa veya alt çenenin önde kapanışa geldiği durumlara porselen laminaların ince ve kırılgan yapısından dolayı; kırılma riskinden olduğu için porselen laminalar çok fazla tercih edilmez. Ayrıca ileri dereceki flor renklenmelerinde, diş sıkma gıcırdatma gibi yine kırılmaya sebep olabilecek alışkanlıklar söz konusu olduğunda da porselen lamina tedavisi düşünülmez.

Share: