fbpx

Porselen ve Zirkonyum Kuron / Köprüler

porselen

Porselen kuronlar hangi durumlarda uygulanır ve nasıl yapılır?

Bir veya birden fazla diş eksikliğinde komşu dişler ile desteklenen özel kaplamalarla aradaki boşlukların doldurulması için yapılırlar.

Metal destekli kuronlarla zirkonyum destekli kuronların farkı nedir?

Metal destekli kuronlarda alt yapıyı gri renkli bir metalden oluşurken, zirkonyum destekli kuronlarda ise alt yapıyı zirkonyum denen beyaz bir malzeme oluşturur. Metal destekli kuronların direnci zirkonyuma göre daha fazladır ancak estetik olarak düşünüldüğünde; ince diş eti yapısı olan hastalarda özellikle ön bölgelerde gri bir yansıma yapabilir. Her iki materyalin de üst yapısı porselendir.

Zirkonyum alt yapı ise beyaz alt yapısı nedeniyle diş eti altında gri yansıma oluşturmaz , daha estetik ve şeffaf bir görüntü elde edilir.

Köprü veya kuronların tedavisi kaç seansta biter?

Gerekli olan alt yapı tedavileri ( dolguları, kanal tedavileri vs.) işlemleri tamamlandıktan sonra klinik ortamında dişlerin aşındırılması ve ölçü ile başlayan tedavi, diş protez laboratuarıyla ortak çalışma ile alt yapı provası ve renk seçimi, cila ve yapıştırılması ile beraber genellikle 2- 4 seans arasında tamamlanır.

Tedavi süresi boyunca estetik ,fonksiyon çiğnemenizi yapabilmeniz için ve oluşabilecek hassasiyetlere karşı geçici kaplamalar takılır.

Kuron/köprü yapılacak her dişe kanal tedavisi yapılır mı?

Porselen kuron yapılacak her dişe kanal tedavisi uygunlanması gerekmez ancak aşırı çürük ve madde kaybı olan dişlerde sinirlerde oluşabilecek hasardan dolayı kaplanmadan önce gerekli durumlarda kanal tedavisi yapılabilir.

Porselen kuron/köprülerin bakımı nasıl yapılmalıdır?

Porselenlerinizi kendi dişleriniz gibi günlük diş fırçası ve diş ipiyle temizleyebilirsiniz , bunlara ek olarak özel arayüz fırçaları hekiminiz tarafından size öneriliecektir.

Share: